pondělí 6. února 2017

Krkonošská expedice aneb dobíjíme baterky


Mám moc ráda hory. V létě.
Ale možná, že jim začínám přicházet na chuť i v době, kdy se po svazích valí mlha, která ve spojení se sněhovou peřinou vytvoří jedno velké bílé neproniknutelné nic. Kdy cesty splynou se sjezdovkami a cedule varující před rolbami tu nejsou jako pěst na oko.
Ve výsledku jsem totiž prostě jen šťastná, že jsme zase opustili naši uspěchanou realitu a vydali se vstříc něčemu novému, společnému a vzrušujícímu.

V létě se okupování chalupy v Krkonoších mé milé tety a strýčka stalo už nedílnousoučástí prázdnin. V zimě jsme tam ale spolu s dětmi vyrazili poprvé (a musím říct, že zpočátku mě napadlo, že i naposledy).
Na chalupu se totiž v zimě člověk rozhodně nedostane autem. Zbývá tedy buď pěškobus, lanovka, sněžný skůtr nebo rolba. Vzhledem k množství členů výpravy i zavazadel, která jsem sice k mužově překvapení a své hrdosti dokázala minimalizovat na maximum, jsme k dobytí chalupy zvolili variantu poslední. Rolbu.Nicméně, když jsme se po dvouhodinovém čekání na onen ďábelský stroj, během něhož se děti zvládly proměnit ve tři vodníky (fakt dík, oblevo!), konečně vykodrcali k chalupě, vyložili bagáž, psa i potomstvo a pokochali se výhledem, začala nám být fakticky zima.
Slavnostně jsme tedy odemkli chalupu, nasomrovali se do kuchyně a tam to na mě padlo (výše zmíněný pocit, že v zimě na hory s dětmi už nikdy víc! alespoň dokud jim nebude nejmíň patnáct a nebudou dokonale soběstačné!).
V chalupě tři stupně, potomstvo mokré, zmrzlé a hladové a já, nejzimomřivější osoba v rodině, toužila po jediném, vlézt si do té hromady peřin v ložnici a nevystrčit nos až do jara.
Ale hecla jsem se. Muž nanosil dřevo, já zatopila v kamnech a namísto sebe nastrkala do peřin děti. Chalupou se za chvíli rozlilo teplo, všichni pookřáli a já změnila názor. Je tu parádně, kdy vyrazíme zas?

Od té doby už jsme si jen užívali.
Brodili se sněhem, bobovali, těšili se z krátké návštěvy mamky a brášky, naučili děti Prší, hřáli se u kamen, pochutnávali si na polívce z pytlíku, mávali na lidi na lanovce, co nám jezdí nad chalupou, koulovali se, zkusili postavit Matyho a Ami na lyže (to se tak úplně s nadšením nesetkalo neb Matesovi na nich chyběly brzdičky a Ami měla pocit, že plužení je zbytečná věc) a nakonec jsme s krosnami na zádech sjeli na bobech zpátky do údolí.

Ještě teď těmi pocity volnosti a vzájemného rodinného spolubytí žiju a jen doufám, že se mi podaří uchovat si je co nejdéle, protože nový týden právě startuje a žádné leháro to zřejmě nebude ;-)

2 komentáře:

  1. Nádhera! Prostě S Tebou mě baví svět, ,,optimisticky"!
    Krásný večer a klidný týden.
    H.

    OdpovědětVymazat
  2. Takové dovolené jsme si také užívali a do dnes na ně všichni s láskou vzpomínáme! Tmelí to i vztahy:-)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš komentář :-)