pátek 20. září 2013

Promoce

Sotva jsme dorazili z vyhřátého a slunečného ostrova Korfu, už na nás dýchla slavnostní atmosféra mé promoce. A taky vlhký český podzim. Nejraději bychom sice zůstali zalezlí doma, kochali se fotkami moře a pláží a obklopeni hromadou kapesníčků dospávali včerejší pozdně ranní přílet domů. 

Ale promoce je promoce. A tak jsme se nastrojili a vyrazili na akademickou půdu.

Přiznám se, zcela dětinsky se mi chtělo smát, když jsme si jako stádečko tupohlavců nacvičovali, kterak budeme pěkně v řadě přicházet a slibovat na hůl ctěného pedela. Což je mimochodem opravdu kouzelné slovo.

Ale když pak přišlo na věc, za zády nám seděly rodiny, před námi výkvět akademické obce a sálem se nesly proslovy o velikosti a výjimečnosti této chvíle, smích mě chvílemi opouštěl a dostavovala se mírná nostalgie a taky hrdost.

Dokázala jsem to.

Sama sobě i svému okolí jsem dokázala, že mít děti brzy neznamená, že se školou je konec. A když pak přišlo příjemné překvapení v podobě červeného diplomu, který jsem tak úplně nečekala, málem jsem zamačkávala slzu.

Nakonec jsem moc ráda, že jsem šla. Bylo to moje malé milé vítězství nad sebou samou i některými předsudky okolí.

A když jsem pak dostala od dětí, muže a dalších rodinných příslušníků kytky a pusu, byla jsem ta nejšťastnější promovaná manželka a matka.

Ale nebyla to jen moje zásluha. Proto bych ráda poděkovala zejména mému muži a celé rodině za trpělivost a pomoc ve chvílích učebního šílenství. 

Bez vás bych to nezvládla. Děkuju!

Provizorní ilustrační foto :-)

26 komentářů:

 1. Barunko, gratuluju, jsi můj "borec nakonec"!!!! ..... máš můj veliký obdiv, že jsi to dokázala ....a jak tak koukám tak ještě ke všemu s červeným diplomem .... Marki

  OdpovědětVymazat
 2. Hrozně vám to sluší, a děti krásně ladí s tím diplomem - smekám ještě víc a gratuluju moc! P.S. Taky jsem zvažovala, jestli tam jít, protože jsem si svého času přivydělávala natáčením promocí a viděla zákulisí akademického výkvětu včetně spaní ctihodných hodnostářů a každý rok stejně naučených "vtipů" v proslovech, ale nakonec jsem šla, už kvůli rodině, která si ty hrdě posmrkané kapesníky za svou podporu rozhodně zasloužila...:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. P.S.2 a ještě říkají: "Nikdy, nikdy, nikdy se nevzdávejte!"? :-)

   Vymazat
  2. Máš pravdu, už jen kvůli rodině to stojí za to :-)
   A pokud jde o "nikdy se nevzdávejte!", mám dojem, že obdobná slova taky padla :-)

   Vymazat
 3. Blahopřeji - jsi šikulka:-) Zuzana

  OdpovědětVymazat
 4. Barunko!!! Klobouk dolů, a obří, velikánská, největší gratulace!!! Jsi frajerka! A teď hurá užívat si "obyčejného" života! Nebo snad pokračuješ na magistru??? Pěkný víkend! L.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci, děkuju :-)
   Na magistra někdy příště, teď se chystám užívat si "obyčejné" mateřské dovolené :-)

   Vymazat
 5. Barunka, z celého srdca Ti blahoželám. Nielenže si dokázala zvládnuť školu spolu so všetkými všednými starosťami o rodinu, ale si okrem iného i skvelá mamina. Andrea

  OdpovědětVymazat
 6. gartuluji.:) je moc krásné když drží rodina při sobě :)

  OdpovědětVymazat
 7. Baru, moc a moc gratuluji a znovu vyjadřuji svůj obdiv! Vystudovala jsem vysokou školu a vychovávám dvě děti. Ale oboje najednou bych to nedala ani omylem :). Na fotce vám to všem třem krásně sluší!!

  OdpovědětVymazat
 8. Milá Barunko,
  po přečtení vaší povídky Oliver, jsem se rozbrečela jako malá holka, ač mám děti Vašeho věku. Tolik empatie, lásky a vstřícnosti, co z ní doslova sršelo, jsem dlouho necítila. Nepomíjím samozřejmě nadání spisovatelky. Pište, prosím, častěji. Blahopřeji k titulu a přeji Vám i celé rodince jen to vše nej......

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Pavlo, velice děkuji za krásná slova. Opravdu mě moc potěšila. A psát častěji? To bych si moc přála. Tak snad bude dost času...

   Vymazat
 9. Gratuluji....a k červenému diplomu zvlášť....co jsi vlasně studovala? Máme ti tedy říkat paní doktorko, inženýrko či magistro?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Prozatím paní bakalářko :-) Snad to časem rozšířím aspoň na tu magistru.
   A studovala jsem sociální pedagogiku se zaměřením na etopedii :-)

   Vymazat
 10. VELKÁ Gratulace pro velkou ženu duchem ... Věrka

  OdpovědětVymazat
 11. Tak moc gratuluju, a chápu ten pocit zadostiučinění, že jsi to dokázala. =)

  OdpovědětVymazat
 12. Připojuju se ke gratulantům. Jsi veliká šikulka :-)

  OdpovědětVymazat
 13. Všem opravdu moc děkuju za milá slova a gratulace! :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Báro, ženo, matko, studentko, manželko, my Ti tady všechny gratulujeme, ale jen Ty sama vnitřně víš, že i jako manželka matka studentka JSI TU NASTAVENOU LAŤKU vzala s elegancí a obrovskou dávkou inteligence a statečnosti!!!
   Kurňa fix, dost komplimentů, jsi baba jak fik!!!!!!!!!!!
   Mája (a vítej doma, fotky jsou krásné a běžící Amálka je okouzlující)

   Vymazat

Děkuji za Váš komentář :-)