pondělí 7. ledna 2013

Dětská kreativita


Tvořivost dětí nezná hranice. Ovšem od toho tu máme strážce pořádku alias rodiče.
Kdo by neznal ty profláknuté hlášky o nevhodnosti malování na jiné plochy než ty k tomuto účelu určené. O stříhání pouze do speciálně vyčleněných materiálů, nikoliv triček a záclon. A další o lepení, vybarvování či hrátkách s jídlem.
Musím ovšem říct, že v tomhle směru jsou buď naše děti extrémně rozumné. A jejich kreativita se rozvíjí především v rámci povolených aktivit. Nebo jsme my, rodiče, příliš benevolentní a nějaká ta čára na stole nás nerozhází.
Tedy až na výjimky.
Matýskovo lepení kdejakého papírku na sestřina záda či snaha o obarvení psa vodovkami na modro není přijata ani mnou, jako vcelku tolerantní matkou. Stejně tak jsem rozhodně nejásala nadšením nad Amálčinými včerejšími uměleckými projevy.
Chudák holka. Snad poprvé se zabrala do kreslení tak intenzivně, že zvládla pokreslit celý papír, aniž by zhnuseně odhodila tužku po prvním tahu. Ale k mému bezmeznému zoufalství si k tomu vybrala papír s otázkami ke zkoušce, který jsem neprozřetelně nechala na stole. I s propiskou.
Specifickou kategorií dětských uměleckých projevů jsou originální básnické obraty či slovní spojení. Že nás Matýsek každou chvíli překvapí prozpěvováním písničky o níž se doteď tvářil, že ji snad ani neposlouchá, jsme si již zvykli. Ale jeho veršování nás pokaždé dostane.
Naposledy mě zaskočil vskutku povedený rým na téma: tyčka pička, který si náš tříletý synek recitoval celé odpoledne. A kterým přivítal i paní pošťačku. Její výraz napovídal, že nyní má v našich výchovných metodách jasno a rozhodně si o nich nemyslí nic dobrého.
Ještě téhož večera jsme pak s mužem dostali možnost něco se přiučit. Matýsek si opět zpíval a slova známých lidovek sem tam zaměnil za zcela inovované výrazy. Muž se proto u jednoho obzvláště povedeného slova neudržel a bezelstně se zeptal.
„Matýsku, co to znamená bleskáši?“
Oba jsme netrpělivě vyčkávali na odpověď. Matýsek se na nás blahosklonně podíval a obraceje se k muži, jehož vzhledem k dotazu zřejmě považoval za toho nevzdělanějšího, pravil.
„To neznáš tatínku. To je anglicky!“
Nu, co dodat. Ještě, že nám ty děti rozšiřují obzory.


 


18 komentářů:

 1. :))))) to je krásný odreagování od učení!!!! Díky za to!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Není zač, těší mě, že zatímco já se od učení odreagovávám tímhle psaním, někomu jinému zase zvedne tu učením zdevastovanou náladu čtení :-)

   Vymazat
 2. Kam ty děti na to chodí, že? :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je otázka... :-) Ale svatosvatě slibuju, že rým tyčka pička jsem dosud nikdy nepoužila...ode mě to tedy nemá :-)

   Vymazat
 3. Tyčka pička - hehe, úplně tu paní pošťačku vidím:D
  A poslední Matýskova hláška mě odrovnala - moje děcko ještě nerýmuje, ale zpívá si moc ráda vlastním jazykem, tak jsem zvědavá, co z toho jendou bude:)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nespokojená, taky jsem se těšila, až děti dorostou do tohohle hláškovacího období...ale že to bude až taková legrace jsem nečekala :-)

   Vymazat
 4. Jednou jsme neprozřetelně poprosila Kubíka, aby složil básničku na téma týdne "ticho". První verš je můj: Sedím tiše ... A co z toho vzniklo se ani neptejte. Nebo tiše nahlédněte sem http://zavodacky.blog.cz/1109/pindikovska-basen-o-tichu
  Druhý syn je také matýsek. Jednou jsem psala článek o tom, že když dáte dítěti jméno Matěj, nestačíte se divit. Stále mu vysvětlujeme, že malovat všude se nedá:-), a to jsou mu čtyři. Bere to jako velkou křivdu. Ale na stěnách už opravdu nemáme místo:-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Edith, sebrala jsem odvahu a na básničku koukla :-) Vskutku zajímavá sonda do dětské mysli :-)
   Náš Matěj je taky originál...ale po zdech nekreslí :-) Nerada bych to zakřikla, ale popravdě ho to ani nikdy nenapadlo. Uvidíme s čím přijde Amálka... :-)

   Vymazat
 5. se bavím :)))
  výborné hlášky i fotodokumentace :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Luci, díky :-)
   Jsem ráda, že ty hlášky budu mít jednou aspoň takto zdokumentované :-)

   Vymazat
 6. Tak Bára bude mít v rodině umělce, to je krásné! :-)
  Stejně je zajímavé, jak je většina dětí tak nějak přirozeně a nenuceně kreativní a pak to s věkem utichá ... Ale věřím, že zrovna u vás doma pramen tvořivosti jen tak nevyschne ;)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jojo, budem taková bohémská domácnost s horou neumytého nádobí a stohy papírů popsanými dechberoucími verši :-)
   Ještě že máme tatínka, který nás drží při zemi...ale zase ne moc :-)
   Taky mi přijde, že občas tu kreativitu, ale celkově i to dětské vnímání společensky ubíjíme, a to v čím dál více útlém věku.
   Proto bojuju o zachování dětství a uchování schopnosti vidět skřítky a nacházet absurdní verše a slova :-)

   Vymazat
 7. Jo, jo, Bari .....to znám, podezřelé ticho v pokojíčku plném dětí není známkou našeho geniálního rodičovského snažení, ale většinou hrozný průšvih :-).-):-) .... Marki

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Přesně jsi to trefila! :-)
   Tucho zásadně nevěstí nic dobrého. Zato dokud se ozývá řev, jsem v klidu :-)

   Vymazat
 8. Jéé, to jsou báječné fotky. =)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Díky, Dulsi. Jsou sice staršího data, ale jako ilustrace slouží dokonale :-)

   Vymazat

Děkuji za Váš komentář :-)