pátek 24. července 2015

Z pláže na radnici aneb Zakládáme školu

Prázdniny jsem vždycky měla spojené s pojmy jako odpočinek, relaxace, opalování, knížky, žádný stres… 

Od doby, co jsem byla stižena mateřstvím, jsem vyškrtla vše, co zavání klidem a horizontální polohou, ale zůstala specifická letní pohoda.

Letos se ovšem naše prázdniny nesou v prazvláštním režimu, kdy se střídají dny u vody s těmi u počítače, na schůzkách a tento týden dokonce i na radnici! A letní pohoda je občas nedostatkovým zbožím.Ale věřím, že důvod stojí za to.

Zakládáme totiž s několika podobně naladěnými rodiči školu!

Několikrát jsem zmínila lehce mezi řádky pár opatrných poznámek a čekala na ten správný čas, kdy s tím vyrukovat. Ovšem dlouhodobým pozorováním jsem se přesvědčila o tom, že co si napíšu, se často do puntíku přesně splní. 

Před necelým rokem jsem zveřejnila článek Proč nepošlu dětido klasické základky, v jehož závěru jsem zmínila, že jednou z variant, na níž pomýšlím je založení komunitní školy. O několik měsíců později jsem se nachomýtla ke skupině obdobně smýšlejících rodičů a od té doby v tom jedu.

Zákony, novely, vyhlášky, požadavky hygieny, stavebního úřadu, ministerstva školství…

Je toho moc a síly nás občas opouštějí, ale máme vizi, máme jméno, máme logo a od středy máme i požehnání magistrátu. 


Před námi je ovšem ta těžší část. Dořešit vyhovující prostory, přesvědčit koncem srpna radu města a dostat razítko od MŠMT.

A proto dnes vzniká tento zápis, aby podpořil naši myšlenku:

Máme respektující komunitní školu s rodinnou atmosférou, kde učení probíhá přirozeně na základě vnitřní motivace dětí. Kde učitel je průvodcem a partnerem. Kde je pro děti připraveno bezpečné prostředí bez zkoušení, srovnávání, známkování. A která vede děti k odpovědnosti, samostatnosti, spolupráci a orientaci v rychle se rozvíjejícím světě.

Protože co je psáno, to je dáno ;-)
Držte nám palce!

PS: Pro zájemce nabízím i stalkování optimistického facebooku ;-)

24 komentářů:

 1. Držím palce! :) Škola bude někde na Pardubicku?

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju :-)
   Měla by být... Až bude vše oficiální, určitě se pochlubím s podrobnostmi včetně místa :-)
   (Případně do mailu.)

   Vymazat
  2. Paráda! Mám radost, ráda podpořím :)
   Budu ráda za případné podrobnosti na můj mail (Mona.Gabrielova@gmail.com)

   Vymazat
 2. Bude to ta varianta komunitní školy, kdy děti domškoláci a společně se scházejí v té komunitní? Držím palec. Na choceňsku taky myšlenky, ale zatím ještě dost zamrznuto..

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Míšo, my jsme právě opovážlivější a pomýšlíme na školu zapsanou v rejstříku MŠMT :-)
   Tudíž děti budou oficiálně zapsány do naší školy, která bude sice soukromá, ale rejstříková a dotovaná státem. Díky tomu bude pro rodiče finančně dostupnější než vysloveně škola komunitní, kde veškeré finance platí vlastně rodiče sami.
   Byrokraticky by ale bylo tisíckrát jednodušší jít cestou školy ryze komunitní, s dětmi zapsanýmmi do domácího vzdělávání :-)

   Vymazat
 3. Taky držím palce, dcera chodí už 2 roky do jiné než státní školy( nevím teď jak to jinak nazvat, slovo alternativní mám pocit, že už má pro spoustu lidí divný náboj) a je to pro nás radost! Díky, že takové školy vznikají!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju za milá slova a sdílení vlastní zkušenosti s "jinou" školou:-)
   Taky mám pocit, že na slovo alternativní mají lidi trochu alergii a docela je i chápu :-)
   Ať jste spolu s dcerou i nadále spokojeni a ideálním školám třikrát hurá ;-)

   Vymazat
 4. Vy jste fantastickáááá !!! Držím palce !!! Šá

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkuju a červenám se :-) Vůbec to není jen má zásluha :-)

   Vymazat
 5. Super! Moc vám fandím a držím palce, ať všechno klapne!

  OdpovědětVymazat
 6. moc vám fandím a věřím že vše dopadne tak jak chcete...

  OdpovědětVymazat
 7. Baru, moc a moc drzim palce!!!! Tfuj, tfuj, tfuj...

  OdpovědětVymazat
 8. Baruš, to je skvělé. Budu na vás myslet, aby se všechno vydařilo dle plánů a představ.
  Zajímalo by mě, jestli budeš taky učit. A jak to vlastně funguje ... předpokládám, že v té komunitní škole "učí" ti rodiče, kteří chtějí. Že není třeba pedagogického vzdělání? Je to tak? Je to stejné i v případě, že budete spadat pod MŠMT?
  Jestli tady u nás nic obdobného nebude, až budu mít děti, stěhuju se za tebou :D

  OdpovědětVymazat
 9. To je naprosto nádherný projekt a držím všecky palce, ať se mu daří a jen kvete! Doufám, že postupně budou přibývat novinky a další informace, moc by mě zajímalo, jak se takováhle škola vlastně rodí a jak funguje :-).

  OdpovědětVymazat
 10. Taky čekám na informaci kde přesně škola bude, děkuji.

  OdpovědětVymazat
 11. Přeji hodně sil, je to krásné, že se vám podařilo sehnat dost stejně smíšlejících lidí :)

  OdpovědětVymazat
 12. Dobrý den Báro, ráda čtu Vaše články, jste má krevní skupina:). Já sama jsem moc školku neřešila (prostě jsme šli do spádové), dokud mi syn ve 3,5 letech nezačal nosit výkresy "oznámkované" smajlíky a s vysvětlení paní učitelky jsem nevycházela z údivu...teď žijeme nějaký čas v Německu a jejich systém, který je nesrovnatelně víc childfriendly se nedá vůbec s naším srovnat...na zem mě opět dostává řešení domácí výuky (první třídu bychom rádi příští rok absolvovali ještě tady s individuálním plánem)....v naší spádové české škole zatím spadám do škatulky přecitlivělá, alternativní matka a je to hrozný problém...o to víc jsem zvědavá na Váš počin a moc Vám fandím....EU na papíře těmhle věcem teď hrozně přeje - i finančně (inkluze, komunitní školy, plánování zdola, sociální začleňování, nové přístupy ve výuce...)....tak uvidíme, jak to převede český úředník do praxe....Jestli Vám můžu poradit, mrkněte, jestli Vaše obec nespadá do území, kde se realizuje program Leader, ten tyhle věci podporuje. Držím Vám palce, pěkný zbytek léta. Mirka

  OdpovědětVymazat

Děkuji za Váš komentář :-)